Gdańsk, wrzesień 2024r.


Sprawozdanie
z  XIII Spotkania Rodzin Westerplatczyków
Gdańsk, 31.08 - 02.09.2024 r.


   Uczestnicy XII Spotkania Rodzin Westerplatczyków, deklarowali wolę uczestnictwa w kolejnym. Organizator uzyskał Patronat Honorowy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej oraz deklarację współorganizacji a także wsparcia materialnego. Zostało to potwierdzone stosowną umową o współpracy.

   Wysłano zaproszenia do ponad 110 rodzin, określając w nich termin spotkania, koszty uczestnictwa, ramowy program i termin zgłoszeń. W rezultacie zgłoszono 46 osób - członków rodzin 10 Westerplatczyków.

   Tradycyjnie miejscem zakwaterowania był Dom Sonata kampusu Akademii Muzycznej. Wyżywienie i spotkania odbywały się w Restauracji Vidokova oraz w Barze Mlecznym Stągiewna na Wyspie Spichrzów.

   Spotkanie rozpoczęto powitaniem wszystkich uczestników oraz przedstawieniem osób będących po raz pierwszy. Omówiono program spotkania oraz udano się na wspólny obiad.

   Kolejnym punktem programowym była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Rodziny Westerplatczyków zostały serdecznie powitane przez zastępcę Dyrektora MIIWŚ dr. Janusza Marszalca, który poinformował o nadchodzących planach inwestycyjnych związanych z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz omówił założenia nowej wystawy w budynku byłej Elektrowni. Pan Marszalec podkreślił znaczenie obecności Rodzin podczas corocznych uroczystości na terenie Westerplatte oraz muzeum, a także zapewnił o kontynuacji tej formy współpracy. W spotkaniu również uczestniczył reporter Pan Romuald Karaś, który z radością poinformował o wydaniu swojego czwartego tomu biografii majora Henryka Sucharskiego „Virtuti Militari - Majora Sucharskiego droga na Westerplatte”. Książki Pana Karasia wraz innymi upominkami zostały podarowowane przez MIIWŚ Rodzinom Westerplatczyków. Uwieńczeniem wizyty było zwiedzanie wystawy czasowej „Las – schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni” z udziałem edukatorów MIIWŚ.

   1 września uczestnicy XII Spotkania Rodzin Westerplatczyków udali się na Westerplatte, by o godz. 4.45 uczestniczyć w uroczystościach oficjalnych. Obchody rozpoczęły się od krótkiego filmu dokumentalnego o obronie Westerplatte, a następnie rozległ się dźwięk syren alarmowych. Odegrano i odśpiewano hymn narodowy, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Następnie zapalono Znicz Pokoju oraz przywołano słowa papieża Jana Pawła II z jego wizyty na Westerplatte w 1987 roku o bohaterskiej obronie we wrześniu 1939 roku. Podczas uroczystego Apelu Pamięci przywołano obrońców Polski z września 1939 roku, okresu II wojny światowej i okupacji oraz bohaterów powojennego podziemia. Następnie oddano 12 salw armatnich. Dwóch harcerzy - harcmistrz Artur Lemański ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz harcmistrz Bernard Kiedrowicz ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej - odczytało wspólnie „Przesłanie Westerplatte”. Potem nastąpiły przemówienia, które poprzedził list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytany przez Jacka Siewierę, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Głos zabrali: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, premier Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po przemówieniach doszło do modlitwy międzywyznaniowej. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała "Hymn do Bałtyku", a nad Westerplatte przeleciały wielozadaniowe samoloty wojskowe F-16. Uroczystość zakończyła się o godz. 6.15.

   Po uroczystościach oficjalnych Rodziny wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku odwiedziły Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, na którym spoczywa dziewięciu bohaterskich obrońców Westerplatte wraz ze swoim dowódcą majorem Henrykiem Sucharskim. Tam oddano hołd obrońcom oraz złożono wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali informacji na temat badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum II Wojny Światowej, a następnie udali się wraz z Dyrektorem MIIWŚ Mateuszem Jasikiem na zwiedzanie Wartowni nr 1, która była kluczowym punktem obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.

   Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie po śniadaniu Rodziny Westerplatczyków miały możliwość zwiedzenia głównego magazynu zbiorów oraz pracowni konserwacji MIIWŚ. Uwieńczeniem wizyty była projekcja filmu dokumentalnego pt.: „Monte Casino”.

   Po wizycie w MIIWS delegacja Rodzin Westerplatczyków wraz z prezesem Klubu Szkół Westerplatte – Ryszardem Dombrowskim w asyście pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku udali się do Murzynna na uroczyste pożegnanie sprowadzonych z Argentyny prochów oficera Wojska Polskiego płk. dypl. Wincentego Sobocińskiego. W. Sobociński w latach 1938-1939 pełnił służbę na stanowisku szefa Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku i to właśnie jego zasługą było przygotowanie do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pozostali uczestnicy XIII Spotkania udali się na zwiedzanie Muzeum Bursztynu.

   2 września nastąpiło zakończenie XIII Spotkania Rodzin Westerplatczyków, z deklaracją kolejnego spotkania za rok.

   Zarząd Klubu Szkół Westerplatte wyraża serdeczne podziękowanie za udzieloną pomoc materialną i organizacyjną:

  • dyrekcji i pracownikom Muzeum II Wojny Światowej,
  • kierownictwu i pracownikom Domu Sonata.

W spotkaniu uczestniczyły Rodziny Westerplatczyków:

  • po raz trzynasty: śp. śp. śp. Donata Zdunkiewicza, Jana Parwickiego, Stanisława Bartocha,
  • po raz jedenasty: śp. śp. Stanisława Salwirak, Wincentego Kłysa,
  • po raz dziesiąty: śp. Bolesława Więckowicza,
  • po raz szósty: śp. Jana Korusa,
  • po raz czwarty: śp. śp. Jana Zdeba, Bronisława Wilbika,
  • po raz trzeci: śp. Jana Wojtowicza.

Organizatorzy:

  • Muzeum II Wojny Światowej: Kamil Rutecki;
  • Klub Szkół Westerplatte: Ryszard Dombrowski, Hanna Szkodo, Aneta Piskorz-Połubok, Krystyna Lempke, Aneta Małasiewicz, Bogusław Kucharek.

W imieniu organizatorów:

Prezes Klubu Szkół Westerplatte - Ryszard Dombrowski