Myślę, że nikt czytający te słowa nie dziwi się, że projekt Znicz dla westerplatczyka inicjujemy my, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Przecież nasza szkoła mieści się w Nowym Porcie, o „rzut beretem” od Westerplatte, jesteśmy siedzibą Klubu Szkół Westerplatte, spora grupa naszych nauczycieli jest we władzach Klubu, no i patron szkoły... a więc noblesse oblige. I do tego mamy sporą grupę uczniów i nauczycieli, którzy chcą coś dodatkowo zrobić, by o patriotyzmie i wychowaniu nie tylko mówić. I mając takich patronów w nazwie swojej szkoły postanowiliśmy, by pamięć o Westerplatte nie ograniczała się tylko do uroczystości w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Trzeba także pamiętać o mogiłach żołnierzy z Westerplatte.Wszyscy westerplatczycy zostali odznaczeni Orderem Virtuti Militari, a od 1993 roku są także honorowymi obywatelami Miasta Gdańska. Dobrze więc się stało, że Patronat Honorowy nad naszymi działaniami objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - kliknij aby otworzyć artykuł

 

W imieniu Zarządu Klubu Szkół Westerplatte zwracam się z apelem do wszystkich nauczycieli i uczniów szkół, nie tylko  zrzeszonych w naszym Klubie, ale także tych wszystkich, którym droga jest pamięć o trudnych momentach polskiej historii. Myślę tu o  Waszym udziale w projekcie, którego inicjatorem jest Zespół Szkół Morskich im. Boh. Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Projekt, nazwany Znicz dla westerplatczyka, będzie skierowany do tych szkół w całej Polsce, w pobliżu których znajdują się cmentarze, a na nich mogiły westerplatczyków. Cel projektu, o którym niedługo szerzej poinformuje dyrekcja Zespołu Szkół Morskich, można krótko streścić słowami refrenu hymnu naszego Klubu „…Niech płynie pieśń w szeroki świat  i głosi pokoleniom, że wyrastamy z ojczyzny tej, która nie gubi bohaterów…”. Do tej pory na prawie 60 grobach westerplatczyków szkoły klubowe umieściły Znak Pamięci. Szkoły, które to uczyniły, proszę o podzielenie się z nami informacją, jak aktualnie podtrzymują pamięć o swoich patronach. Liczę, że pamięć o żołnierzach z Westerplatte podtrzymają też inne szkoły, które będziemy zachęcali do udziału w naszym wspólnym projekcie Znicz dla westerplatczyka.

Prezes Klubu Szkół Westerplatte

Adam Szatkowski

Mogiły żołnierzy z Westerplatte

Od wielu już lat, każdego pierwszego września, wczesnym rankiem - w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej – o godz.04.45, snopy świateł reflektorów przeciwlotniczych i ryk syren oznajmiają początek uroczystych zgromadzeń w Gdańsku, na Westerplatte. Biorą w nich udział zarówno władze państwowe i wojskowe, władze województwa pomorskiego i miasta Gdańska jak i kombatanci i ich rodziny, harcerze, młodzież, duchowni,  często przedstawiciele  innych państw, województw, miast. Wśród zebranych zawsze są członkowie Klubu Szkół Westerplatte, najczęściej reprezentowani przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Od dziewięciu już lat w tych zgromadzeniach biorą udział bliscy żołnierzy z Westerplatte – ich dzieci, wnuki i prawnuki. To dzięki determinacji, a także zaangażowaniu  Prezesa Klubu Adama Szatkowskiego i jego żony Haliny, rodziny westerplatczyków mogą być w rocznicę rozpoczęcia wojny w tym samym miejscu, gdzie we wrześniu 1939 r. walczyli ich przodkowie.

W  dniu 1 września 2009 r., w siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, 94-letni  kapral Ignacy Skowron, jeden z czterech wówczas  żyjących westerplatczyków był tam, gdzie w 1939 roku on, i jego koledzy z Westerplatte, usłyszeli pierwszą salwę rozpoczynającą wojnę. Było wzruszające, jak po oficjalnych przemówieniach prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rozległ się drżący, dość cichy już głos jednego z ostatnich żyjących żołnierzy  z Westerplatte, przypominającego wszystkim tragiczne losy wojny, swoje  wspomnienia z walki i apelującego o pokój pomiędzy państwami, narodami i ludźmi…    

Dziś po żołnierzach z Westerplatte została tylko historia i mogiły. W zbiorowej pamięci na świecie Westerplatte kojarzy się wszystkim ludziom z rozpoczęciem II Wojny Światowej, która odebrała, często w dużych cierpieniach, zdrowie i życie milionom ludzi na całym świecie oraz przyniosła tyle zniszczeń.Dla nas, Polaków, pamięć i mit o Westerplatte podtrzymują dodatkowo archiwalne nagrania radiowe z września 1939 r., z kultowym już niemal zdaniem z komunikatów wojennych, że „… Westerplatte broni się jeszcze…” i  znana, często przypominana „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, którą K.I. Gałczyński napisał już w 1939 r.

Są też jeszcze mogiły westerplatczyków…

 

kliknij aby otworzyć cały artykuł