Gdańsk, wrzesień 2024r.
Sprawozdanie
z XIII Spotkania Rodzin Westerplatczyków
Gdańsk, 31.08 - 02.09.2024 r.
Uczestnicy XII Spotkania Rodzin Westerplatczyków, deklarowali wolę uczestnictwa w kolejnym. Organizator uzyskał Patronat Honorowy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej oraz deklarację współorganizacji a także wsparcia materialnego. Zostało to potwierdzone stosowną umową o współpracy.
Wysłano zaproszenia do ponad 110 rodzin, określając w nich termin spotkania, koszty uczestnictwa, ramowy program i termin zgłoszeń. W rezultacie zgłoszono 46 osób - członków rodzin 10 Westerplatczyków.
Tradycyjnie miejscem zakwaterowania był Dom Sonata kampusu Akademii Muzycznej. Wyżywienie i spotkania odbywały się w Restauracji Vidokova oraz w Barze Mlecznym Stągiewna na Wyspie Spichrzów.
Spotkanie rozpoczęto powitaniem wszystkich uczestników oraz przedstawieniem osób będących po raz pierwszy. Omówiono program spotkania oraz udano się na wspólny obiad.
Kolejnym punktem programowym była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Rodziny Westerplatczyków zostały serdecznie powitane przez zastępcę Dyrektora MIIWŚ dr. Janusza Marszalca, który poinformował o nadchodzących planach inwestycyjnych związanych z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz omówił założenia nowej wystawy w budynku byłej Elektrowni. Pan Marszalec podkreślił znaczenie obecności Rodzin podczas corocznych uroczystości na terenie Westerplatte oraz muzeum, a także zapewnił o kontynuacji tej formy współpracy. W spotkaniu również uczestniczył reporter Pan Romuald Karaś, który z radością poinformował o wydaniu swojego czwartego tomu biografii majora Henryka Sucharskiego „Virtuti Militari - Majora Sucharskiego droga na Westerplatte”. Książki Pana Karasia wraz innymi upominkami zostały podarowowane przez MIIWŚ Rodzinom Westerplatczyków. Uwieńczeniem wizyty było zwiedzanie wystawy czasowej „Las – schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni” z udziałem edukatorów MIIWŚ.
1 września uczestnicy XII Spotkania Rodzin Westerplatczyków udali się na Westerplatte, by o godz. 4.45 uczestniczyć w uroczystościach oficjalnych. Obchody rozpoczęły się od krótkiego filmu dokumentalnego o obronie Westerplatte, a następnie rozległ się dźwięk syren alarmowych. Odegrano i odśpiewano hymn narodowy, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Następnie zapalono Znicz Pokoju oraz przywołano słowa papieża Jana Pawła II z jego wizyty na Westerplatte w 1987 roku o bohaterskiej obronie we wrześniu 1939 roku. Podczas uroczystego Apelu Pamięci przywołano obrońców Polski z września 1939 roku, okresu II wojny światowej i okupacji oraz bohaterów powojennego podziemia. Następnie oddano 12 salw armatnich. Dwóch harcerzy - harcmistrz Artur Lemański ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz harcmistrz Bernard Kiedrowicz ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej - odczytało wspólnie „Przesłanie Westerplatte”. Potem nastąpiły przemówienia, które poprzedził list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytany przez Jacka Siewierę, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Głos zabrali: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, premier Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po przemówieniach doszło do modlitwy międzywyznaniowej. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała "Hymn do Bałtyku", a nad Westerplatte przeleciały wielozadaniowe samoloty wojskowe F-16. Uroczystość zakończyła się o godz. 6.15.
Po uroczystościach oficjalnych Rodziny wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku odwiedziły Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, na którym spoczywa dziewięciu bohaterskich obrońców Westerplatte wraz ze swoim dowódcą majorem Henrykiem Sucharskim. Tam oddano hołd obrońcom oraz złożono wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali informacji na temat badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum II Wojny Światowej, a następnie udali się wraz z Dyrektorem MIIWŚ Mateuszem Jasikiem na zwiedzanie Wartowni nr 1, która była kluczowym punktem obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie po śniadaniu Rodziny Westerplatczyków miały możliwość zwiedzenia głównego magazynu zbiorów oraz pracowni konserwacji MIIWŚ. Uwieńczeniem wizyty była projekcja filmu dokumentalnego pt.: „Monte Casino”.
Po wizycie w MIIWS delegacja Rodzin Westerplatczyków wraz z prezesem Klubu Szkół Westerplatte – Ryszardem Dombrowskim w asyście pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku udali się do Murzynna na uroczyste pożegnanie sprowadzonych z Argentyny prochów oficera Wojska Polskiego płk. dypl. Wincentego Sobocińskiego. W. Sobociński w latach 1938-1939 pełnił służbę na stanowisku szefa Wydziału V Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku i to właśnie jego zasługą było przygotowanie do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pozostali uczestnicy XIII Spotkania udali się na zwiedzanie Muzeum Bursztynu.
2 września nastąpiło zakończenie XIII Spotkania Rodzin Westerplatczyków, z deklaracją kolejnego spotkania za rok.
Zarząd Klubu Szkół Westerplatte wyraża serdeczne podziękowanie za udzieloną pomoc materialną i organizacyjną:
- dyrekcji i pracownikom Muzeum II Wojny Światowej,
- kierownictwu i pracownikom Domu Sonata.
W spotkaniu uczestniczyły Rodziny Westerplatczyków:
- po raz trzynasty: śp. śp. śp. Donata Zdunkiewicza, Jana Parwickiego, Stanisława Bartocha,
- po raz jedenasty: śp. śp. Stanisława Salwirak, Wincentego Kłysa,
- po raz dziesiąty: śp. Bolesława Więckowicza,
- po raz szósty: śp. Jana Korusa,
- po raz czwarty: śp. śp. Jana Zdeba, Bronisława Wilbika,
- po raz trzeci: śp. Jana Wojtowicza.
Organizatorzy:
- Muzeum II Wojny Światowej: Kamil Rutecki;
- Klub Szkół Westerplatte: Ryszard Dombrowski, Hanna Szkodo, Aneta Piskorz-Połubok, Krystyna Lempke, Aneta Małasiewicz, Bogusław Kucharek.
W imieniu organizatorów:
Prezes Klubu Szkół Westerplatte - Ryszard Dombrowski
W dniu 26 kwietnia br. w siedzibie Klubu, w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku, odbyło się spotkanie członków Zarządu Klubu z Gdańska z dyrektorem ZSM Ryszardem Dombrowskim. W trakcie długiej dyskusji przeanalizowano możliwe rozwiązania, związane z dalszą kontynuacją działalności naszego Klubu po śmierci Prezesa Adama Szatkowskiego. Stwierdzono jednomyślnie, że najlepszym rozwiązaniem jest szybkie zwołanie kolejnego sympozjum, mającego głównie charakter sprawozdawczo-wyborczy. Na kolejne więc, już 37 sympozjum naszego Klubu, zaprasza do Gdańska w dniach 31.08 – 02.09.2023 dyrektor ZSM Ryszard Dombrowski. Trudności, spowodowane bardzo krótkim terminem, a także charakter sympozjum zmusza nas do wielu ograniczeń. Zaproszenie będzie więc obejmowało tylko dyrektora szkoły i nauczyciela zajmującego się w szkole (aktualnie lub w przeszłości) sprawami Westerplatte. Wszelkie szczegóły i program sympozjum zostanie przedstawiony w późniejszym terminie. Jednocześnie z sympozjum odbędzie się w tym samym terminie kolejne spotkanie Rodzin Westerplatczyków. Zarządowi Klubu w jego organizacji pomagać będą p. Kałuscy z Rodzin Westerplatczyków wspólnie z p. J. Paczkowską z SP nr 4 z Wyszkowa.
Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy prawnie i moralnie odpowiedzialni za dalsze kontynuowanie działalności Klubu Szkół Westerplatte. Pewnie już w trochę innej formie, bo inne są czasy, ale zgodnie z założeniami tych, co przed 33 laty zakładali Klub tak, jak sobie to wymyślił Adam Szatkowski.
Hanna Szkodo
Zbigniew Pancer
XIII Spotkanie Rodzin Westerplatczyków
W dniach od 31.08 do 02.09.2024 r. w gdańsku odbyło się XII Spotkanie Rodzin Westerplatczyków, w którym uczestniczyło 46 osób - członków rodzin 10 Westerplatczyków. Honorowy Patronat spotkania objął dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
W trakcji wizyty w Gdańsku członkowie Rodzin Westerplatczyków m.in. brali udział w uroczystościach obchodów wybuch II Wojny światowej na Westerplatte, odwiedziły Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, itp.
Pełna relacją ze spotkania została opublikowana na zakładce „Spotkanie Rodzin Westerplatczyków”
Pożegnanie Zbigniewa Pancera
Dla całego świata możesz być nikim,
dla kogoś możesz być całym światem.
A oto mój sekret. Jest bardzo prosty:
dobrze widzi się tylko sercem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...
Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
W poniedziałek 11 września 2023 roku odszedł od nas Zbigniew Pancer...
...Człowiek pełen pasji i zaangażowania. Inicjator pomysłów. Nie przesadzając można powiedzieć, że był wizjonerem; widział wcześniej to, do czego inni musieli dopiero dojrzeć. Doskonały menadżer. Przesiąknięty optymizmem. W sercu - zawsze otwarty dla drugiego człowieka, w głowie -pełen idei, w marzeniach – szereg planów. Dyrektor – Legenda Zespołu Szkół Morskich. Pełnił funkcję od 1989 do 2012 roku. Współzałożyciel, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia - Klub Szkół Westerplatte, które w tym roku obchodzi 33 rocznicę powstania.
Kochał ZSM. Mawiał, że do Morskiej chodzą najpiękniejsze uczennice i najprzystojniejsi uczniowie. Traktował ZSM jak drugą rodzinę. Odszedł i będzie nam go brakowało, ale zapewniamy, że w naszej pamięci zostanie na zawsze.
Zaczęliśmy od cytatu, nie przez przypadek. Wiemy jak Pan lubił tę formę ekspresji artystycznej. I wiemy już teraz dlaczego – bo pozwala spojrzeć raz jeszcze na to, co jest lubiane i kochane. Przypomnieć sobie o rzeczach ważnych i ważniejszych.
Na koniec kilka wyjątkowych cytatów z „Małego Księcia”, którym bez wątpienia Pan dla Zespołu Szkół Morskich był. Wiemy, że dosłownie one Pana opisują. Panie Dyrektorze, niech one Pana serce „przytulą”, bo są piękne, tak jak piękną historię swoim życiem Pan napisał.
Jednak zanim cytaty – jako obecny dyrektor ZSM, Pana kolejny następca – chciałbym Panu teraz wręczyć Różę, taką wyjątkową i jedyną na świecie, którą opiekował się Mały Książę, która uczy, jak ważna jest przyjaźń i miłość, i że przyjaźń to uczucie dobre i przyjemne, ale „niesie ryzyko łez", których i my doświadczamy teraz … Był Pan dla mnie i dla Naszej Szkoły jak najpiękniejsza, niezwykła i … dobra Róża …
„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić.”
„Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?” Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu. Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z pelargoniami w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy franków”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”
„Dowodem istnienia Małego Księcia jest to, że jest zachwycający, śmieje się i życzy sobie baranka. Kiedy ktoś pragnie baranka, stanowi to dowód, że istnieje naprawdę.”
„Gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca.”
„Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: Na którejś z nich jest moja róża…”
„Gdy się chce być dowcipnym, trzeba czasem skłamać.”
„Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…”
„Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej.”
„Jesteście piękne, lecz próżne – powiedział im jeszcze. Nie można dla was poświęcić życia. Oczywiście moja róża wydawałaby się zwykłemu przechodniowi podobna do was. Lecz dla mnie ona jedna ma większe znaczenie niż wy wszystkie razem, ponieważ ją właśnie podlewałem. Ponieważ ją przykrywałem kloszem. Ponieważ ją właśnie osłaniałem. Ponieważ właśnie dla jej bezpieczeństwa zabijałem gąsienice (z wyjątkiem dwóch czy trzech, z których chciałem mieć motyle). Ponieważ słuchałem jej skarg, jej wychwalań się, a czasem jej milczenia. Ponieważ… jest moją różą.”
„Ludzie z Twojej planety hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie… i nie znajdują w nich tego, czego szukają… A tymczasem to, czego szukają, może być ukryte w jednej róży.”
„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”
„Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.”
„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.”
„Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich.”
Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
Żegnaj Dyrektorze, Zbyszku
Informacje o uroczystościach pogrzebowych pod linkiem poniżej:
https://zielen.pl/nekrolog/zbigniew-edward-pancer/
Pożegnanie Adama Szatkowskiego
W dniu 12 kwietnia, w samo południe, w kościele parafialnym w Resku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe naszego Prezesa Adama Szatkowskiego. W ceremoniach pogrzebowych wzięło udział wielu mieszkańców Reska, byłych Jego uczniów, nauczyciele Jego szkoły, władze samorządowe i powiatowe, przedstawiciele wielu instytucji oraz duża grupa kapłanów, pod przewodnictwem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego.
Dyrektor Zespołu Szkół Morskich Ryszard Dombrowski umożliwił udział w uroczystościach delegacji Zespołu Szkół Morskich ze sztandarami Klubu i szkoły, a także innych szkół klubowych z Gdańska (III LO – Cezary Tulin, Tomasz Szpakowski, IV LO – dyr. Beata Czaja, Danuta Anuszewska, SP nr 45 – Izabella Posłuszny), z Kwidzyna – Jolanta Obód, Dzierżoniowa i Krakowa – Bogusław Kucharek. W delegacji obecni byli także członkowie Zarządu Klubu – Hanna Szkodo, Aneta Piskorz - Połubok, Krystyna Lempke, Zbigniew Pancer. Do tej delegacji dołączył – jako przedstawiciel Rodzin Westerplatczyków - również p. Tomasz Zdunkiewicz z Ujazdu. Obecny był także przedstawiciel Muzeum II Wojny Światowej Kamil Rutecki oraz dr Andrzej Drzycimski, a także p. Romuald. Karaś, autor książek o majorze Sucharskim.
Do Reska dotarły także inne osoby związane z Klubem – delegacja z Cichego, w góralskich strojach i sztandarem szkoły, oraz państwo Kałuscy z Rodzin Westerplatczyków.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang wraz z pocztem sztandarowym Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Pani Kurator będąc dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rutkach wyszła ze skuteczną inicjatywą nadania szkole imienia Obrońców Westerplatte (1998 r.). Podczas tej uroczystości było czterech spośród wówczas żyjących Westerplatczyków i ich Rodziny. Pani Kurator jako członek Klubu wraz ze Szkołą w Rutkach w 2011 r. we współpracy ze ś. p. Adamem Szatkowskim i Rodziną Westerplatczyka umieściła na grobie ppor. Czesława Dzierzgowskiego w Nowogrodzie k. Łomży Znak Pamięci.
Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. Arcybiskup, a w trakcie mszy w kazaniu przedstawiono zarys działalności Adama Szatkowskiego, Jego dokonania i ślady, które zostawił w Swej działalności pedagogicznej i samorządowej. Po mszy wygłoszono kilka mów pożegnalnych, jedną z nich było pożegnanie wygłoszone przez Zbigniewa Pancera, który w imieniu Zarządu Klubu i Rodzin Westerplatczyków powiedział m. innymi:
„Jest zrządzeniem losu, że dziś, w prawej nawie kościoła, na pierwszym planie pocztów sztandarowych, uczeń Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, w marynarskim mundurze, trzyma w rękach sztandar Klubu Szkół Westerplatte.
Sztandar, którego ostateczny projekt powstał tu, w Waszym Resku, a który został wykonany na Kociewiu, w Starogardzie Gdańskim. Sztandar został uroczyście przekazany Adamowi przez ówczesnych kuratorów oświaty – małopolskiego i pomorskiego, pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie, a później uroczyście poświęcony w Katedrze na Wawelu przez kardynała Franciszka Macharskiego. Dziś sztandar Klubu towarzyszy Adamowi w ostatniej drodze…
To Adam, na przełomie 1989/1990 roku, na spotkaniach westerplatczyków i delegacji kilku szkół w Gdańsku, Ciechocinku i Resku wpadł na genialnie prosty pomysł, by połączyć w zespół, w Klub - szkoły, które za patrona mają żołnierza lub wszystkich żołnierzy z Westerplatte. I tak się stało, od 1990 roku działa, dzięki pomysłowi Adama, nasz Klub Szkół Westerplatte.
Od tego roku odbyło się w sumie 36 Sympozjów, które pozwoliły delegacjom poznać dokonania szkół klubowych, organizujących spotkanie. Pozwoliły również na odwiedzenie przez delegacje szkół miejsc ważnych dla każdego Polaka – Westerplatte, katedry na Wawelu czy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pozwoliły także na zapoznaniem się z zabytkami i specyfiką miejsc, w których odbywały się nasze Sympozja.
Teraz zwracam się do Adama – czemu leżysz tu, u stóp ołtarza, milczący i przykryty ciężkim wiekiem trumny..? Czemu nie bierzesz do ręki telefonu, by zadzwonić do Rodzin Westerplatczyków, przecież 1 września już blisko, czas na przygotowanie do kolejnego zjazdu Rodzin…. Czemu nie siadasz przy komputerze, by wysyłać maile do dyrekcji szkół w sprawie kolejnego sympozjum… czemu…?
Na niektórych nagrobkach widnieje rzymska sentencja NON OMNIS MORIAR… Te słowa można dziś wykaligrafować na trumnie Adama. Bo On też NIE WSZYSTEK UMARŁ… Zostawił nam nie tylko Swe dzieci – Karinę i Piotra, ale również Swój Klub Szkół Westerplatte, którego członkowie muszą się jakoś się otrząsnąć, i kontynuować dalej Adamową spuściznę….
W imieniu Rodzin Westerplatczyków, uczniów i nauczycieli szkół zrzeszonych w Klubie żegnam Cię słowami, trochę zmienionymi, przedwojennej pieśni żołnierskiej, którą swoim zmarłym kolegom na pewno także śpiewali westerplatczycy: Śpij Adamie w ciemnym grobie, niech się Westerplatte przyśni Tobie.”
Galeria zdjęć
Pogrzeb bohaterskich obrońców Westerplatte na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego
W dniu 4 listopada 2022r. dziewięciu bohaterskich obrońców Westerplatte spoczęło wraz ze swoim dowódcą majorem Henrykiem Sucharskim na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Uroczystości pogrzebowe były poprzedzone mszą świętą w bazylice św. Brygidy z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. W uroczystościach uczestniczyły również Rodziny Westerplatczyków wraz z Prezesem Klubu Szkół Westerplatte Adamem Szatkowskim i jego małżonką, a także dyrektor Zespołu Szkół Morskich Ryszard Dombrowski w asyście nauczycieli oraz uczniów. Nie mogło zabraknąć sztandaru Klubu Szkół Westerplatte oraz sztandaru Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.
Pochowani zostali: mjr. Henryk Sucharski, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, starszy legionista Ignacy Zatorski, starszy legionista Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych obrońców Westerplatte.
Po uroczystym pogrzebie prezydent Andrzej Duda przekazał flagi państwowe okrywające trumny bohaterów ich krewnym, prezesowi IPN oraz dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej. Oddano salwę honorową, a przy grobach poległych złożono wieńce.
„Znicz dla westerplatczyka” – edycja 2022/2023
Spieszymy z informacją, że rozpoczynamy kolejną, trzecią już, edycję projektu „Znicz dla westerplatczyka”.
Wierni pamięci bohaterskich obrońców Westerplatte ponownie zwracamy się do szkół gotowych wesprzeć nas w tym przedsięwzięciu. Zarówno do tych, które wcześniej odpowiedziały na nasz apel, aby kontynuowały swe działania, ale przede wszystkim do tych, które nie podjęły jeszcze inicjatywy. Ponownie przypominamy o celu, który nam przyświeca, a mianowicie objęciu opieką grobów westerplatczyków na terenie całej Polski, aby „ocalić od zapomnienia”, a tym samym oddać cześć bohaterom Westerplatte.
Tym razem, poza opieką nad grobem, proponujemy przedstawicielom szkół, aby upamiętnili swojego bohatera wystawą poświęconą jego historii. Przesłane zdjęcia, tradycyjnie już, wezmą udział w konkursie.
Liczymy na aktywny udział w projekcie uczniów naszej szkoły. Od lat opiekę nad grobami przejmują kolejne pokolenia pierwszoklasistów, którzy przy okazji poznają tradycję szkoły i historię naszych bohaterów.
Trzecią edycję projektu „Znicz dla westerplatczyka” uważamy za otwartą.
Koordynatorki projektu
Agnieszka Dombrowska i Anna Skibniewska
Spieszymy z informacją, że rozpoczynamy kolejną, trzecią już, edycję projektu „Znicz dla westerplatczyka”.
Wierni pamięci bohaterskich obrońców Westerplatte ponownie zwracamy się do szkół gotowych wesprzeć nas w tym przedsięwzięciu. Zarówno do tych, które wcześniej odpowiedziały na nasz apel, aby kontynuowały swe działania, ale przede wszystkim do tych, które nie podjęły jeszcze inicjatywy. Ponownie przypominamy o celu, który nam przyświeca, a mianowicie objęciu opieką grobów westerplatczyków na terenie całej Polski, aby „ocalić od zapomnienia”, a tym samym oddać cześć bohaterom Westerplatte.
Tym razem, poza opieką nad grobem, proponujemy przedstawicielom szkół, aby upamiętnili swojego bohatera wystawą poświęconą jego historii. Przesłane zdjęcia, tradycyjnie już, wezmą udział w konkursie.
Liczymy na aktywny udział w projekcie uczniów naszej szkoły. Od lat opiekę nad grobami przejmują kolejne pokolenia pierwszoklasistów, którzy przy okazji poznają tradycję szkoły i historię naszych bohaterów.
Trzecią edycję projektu „Znicz dla westerplatczyka” uważamy za otwartą.
Koordynatorki projektu
Agnieszka Dombrowska i Anna Skibniewska
Wykaz szkół, które zgłosiły swój akces do projektu
(stan na 13.12.2020r.)
Nazwa szkoły, miejscowość |
Imię i nazwisko westrplatczyka |
Zdjęcia |
|
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza |
Jan Lelej |
|
|
Zespole Szkół w Rzepinie |
Henryk Chrul |
|
|
Szkoła Podstawowa w Niegosławicach |
Zenon Kubicki |
||
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rumi |
Kazimierz Tuczyński |
|
|
Zespół Szkół Ogólnokształcące w Lidzbarku Warmińskim |
Piotr Nowik |
||
Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie |
Stanisław Trela |
|
|
Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdańsku |
Michał Blukis |
|
|
Szkoła Podstawowa w Małogoszczu |
Bolesław Nidziński |
|
|
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzezinach |
Ignacy Skowron |
kliknij |
|
Szkoła Podstawowa nr 14 im. Danuty Szyksznian |
Jan Zieliński |
|
|
Zespół Szkół we Fromborku |
Wiktor Białous Bielas |
|
|
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie |
Teodor Wiatr |
Kliknij |
|
Szkoła Podstawowa w Brzostkowie, gmina Nowy Korczyn, powiat buski |
Bolesław Drobek |
|
|
Szkoła Podstawowa nr 21 im. Kazimierza Wielkiego w Jaworznie |
Józef Maca |
|
|
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mjra H. Sucharskiego w Ornecie |
Aleksander Ortian |
|
|
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Obrońców Westerplatte w Starachowicach |
Stanisław Bałtowski |
|
|
|
Bolesław Więckiewicz |
|
|
Szkoła Podstawowa w Niebylcu |
Jan Ziomek |
|
|
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jelonkach |
Wincenty Kłys |
||
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku |
Władysław Deik |
||
Zespół Szkół Morskich im. Boh. Obrońców Westerplatte w Gdańsku |
Julian Dworakowski; Józef Malak |
kliknij |
|
Szkoła Podstawow nr 9 w Koninie |
Piotra Barańskiego |
|