Sprawozdanie z XXIX Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte
organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1
w Opolu w dniach od 29 maja do 1 czerwca 2012 roku.
W spotkaniu wzięły udział 23 szkoły z całej Polski. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie delegacji klubowych, podczas którego głos zabrał prezes klubu pan Adam Szatkowski, po krótkim powitaniu omówiono sprawy bieżące stowarzyszenia.
Następnie odbyła się prezentacja szkół klubowych i rozdanie materiałów promocyjnych.. Główne uroczystości rozpoczęła msza inauguracyjna w kościele NMP na Górce, celebrowana przez biskupa Pawła Stobrawę w intencji żołnierzy Wojskowej Składnicy Tranzytowej z Westerplatte. Następnie, w asyście kompanii honorowej 10 Brygady Logistycznej z Opola, z udziałem pocztów sztandarowych szkół klubowych i zaproszonych gości, pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, odbyła się uroczystość upamiętnienia bohaterskich Obrońców Westerplatte. Pamięć ich uczczono salwą honorową..
W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się Akademia, w czasie której wręczano Medale Klubowe osobom zasłużonym dla stowarzyszenia. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w przedstawieniu pt. „Siedem dni obrony” .Kierownik działu naukowo – badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach -Opolu dr Piotr Stanek przedstawił historię majora Henryka Sucharskiego po kapitulacji w prezentacji : „ Z szablą do niewoli- jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego”.
Spotkanie uświetniło wystąpienie „Żołnierza września”, „ Karpatczyka”, prezesa Zarządu Oddziału ZIWRP pana podpułkownika Władysław Gawdyna, który w honorowym zastępstwie Westerplatczyków spotkał się z uczestnikami sympozjum i opowiedział o swoich wojennych losach.
Podsumowano ogólnopolski konkurs literacki „Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie” pod patronatem opolskiego kuratora oświaty pani Haliny Bilik.
Napłynęło ponad 30 prac z całej Polski i z tej grupy wyłoniono zwycięzców:
- w kategorii szkół podstawowych:
- I m. – Karolina Zawodniak SP nr 1 w Cichem
- II m. – Tomasz Cienkowski SP w Tłuchowie
- III m. – Patryk Zając – SP nr 12 w Kielcach
- w kategorii szkół gimnazjalnych:
- I m. – Gabriela Kinga Stefańska - PG w Nowej Krępie
- II m. – Maria Rusak- PG nr 2 w Myszkowie
- III m. – Joanna Kaleta PG nr 2 w Leńczach
Po akademii uczestnicy udali się do szkoły gdzie mogli odwiedzić sale lekcyjne i obejrzeć prezentacje prac uczniów. Mogli też zobaczyć próby do XXIX Festiwalu Polskiej Piosenki i zwiedzić Amfiteatr opolski.
Dnia 31 maja zorganizowano wyjazd do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dyrektor muzeum pani dr Violetta Rezler – Wasielewska powitała uczestników i otworzyła wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku „Powrót majora”. Na miejscu odbyły się też warsztaty dla młodzieży i nauczycieli . Na zakończenie odbył się Konkurs Polskiej Piosenki Festiwalowej Opole 2012 i pożegnalne ognisko. Wszyscy uczestnicy wyjechali pełni wrażeń. Byli zadowoleni z ciekawych spotkań z niezwykłymi ludźmi i miejsc, które mogli odwiedzić.