Jubileusz 55-lecia Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku

 

W dniach 29-30 września 2016 r. szkoła, która jest siedzibą Klubu Szkół Westerplatte obchodziła swoją kolejną, już 55-rocznicę swojego powstania.

Główne obchody zaplanowano na piątek, 30 września. Składały się one z trzech części - przemarszu uczniów klas pierwszych, wraz z wychowawcami i nauczycielami słynną Drogą Królewską - czyli ulicą Długą do fontanny Neptuna, a następnie do Bazyliki Mariackiej. Tam czekali już uczniowie starszych klas, z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz zaproszeni goście. Obecni byli m. innymi: Prezes Klubu Szkół Westerplatte, delegacje szkół klubowych z Krakowa i Gdańska. 


W Bazylice Mariackiej mszę w intencji Szkoły odprawił ks. Biskup Wiesław Szlachetka, który po mszy pobłogosławił 2 Znaki Pamięci, wzorowane na krzyżach na grobach Żołnierzy na Westerplatte. Uczniowie Zespołu Szkół Morskich zamontują je na mogiłach westerplatczyków, spoczywających
na cmentarzu Łostowickim (Julian Dworakowski i Józef Malak).Uroczystości jubileuszu ZSM zakończyła akademia w Dworze Artusa. Tam, wśród wielu gości obecni byli także dr Andrzej Drzycimski i syn westerplatczyka Donata Zdunkiewicza - Tadeusz Zdunkiewicz.
W swoim wystąpieniu Andrzej Drzycimski przypomniał fakt, że właśnie w Dworze Artusa wystawiono
w dniu 31 sierpnia 1971 r .
urnę z przywiezionymi z cmentarza w Bari prochami majora H. Sucharskiego.

 

 

W uznaniu zasług dla Klubu Szkół Westerplatte prezes Adam Szatkowski wręczył kilku obecnym i byłym pracownikom ZSM medale klubu.